Post 18 wrz 2015, o 12:49

Median XL



Median XL

Chciałbym przedstawić bardzo interesujący mod, w moim prywatnym rankingu jeden z najlepszych do Diablo II LoD. Gram w niego od prawie 2 lat, ciągle jest uaktualniany i polepszany. Co zmienia/dodaje? Przedstawiam poniżej listę zmian, która znajduje się na stronie oficjalnej moda, z moim tłumaczeniem. W d2 mam duże doświadczenie, bo gram już od 2004 roku, więc ''coś'' o tej grze wiem;) A więc:

CZYM JEST MEDIAN XL?

Median XL to najbardziej popularny mod, lub nieoficjalna modyfikacja dla Diablo II: Lord of Destruction. Modyfikuje on grę, zmieniając skille bohaterów, poprawiając itemy i potwory oraz dodając nowe uberquesty.

Więc to cheat?

Mody to nie cheaty. Cheaty sprawiają, że gra jest łatwiejsza. Median XL zmienia ją w całkowicie nową grę...

CECHY:

- Nowe drzewka umiejętności, 30 nowych umiejętności na klasę
Znudozny Hammerem Paladyna? Median XL oferuje całkowicie nowe drzewka umiejętności. Każda klasa posiada 25 skilli, 3 uberskille oraz 2 skille które można zdobyć za specjalne wyzwania. Jeśli kiedykolwiek marzyłeś o Nekromancie posługującym się kuszą lub Amazonce przywołującej istoty - tutaj masz szansę by to spełnić.

- Ulepszone potwory
Kiedy ostatni raz zabiła Cię Żaba? Tutaj potwory są dużo bardziej agresywne i niebezpieczne, oraz wiele z nich umie nowe sztuczki. Poczynając od Kolczastych Szczurów z samonaprowadzającymi kolcami, do niewidzialnych Templariuszy, każdy potwór to dużo większe wyzwanie niż dotychczas.

- Elitarne i Heroiczne rodzaje potworów
Jeśli zwykłe potwory są sprytne, Elitarne będą niesamowicie wymagające. Posiadając swoje unikalne ataki, oraz polepszone statystyki, Elitarne i Heroiczne potwory to wyzwanie dla najpotężniejszych bohaterów.

- 30 nowych uberquestów dla wysokopoziomowych postaci
Zapomnij o Batlle.net i Uber Tristram. Median XL posiada o 22 więcej uberbossów i 8 specjalnych uberleveli dla wysokopoziomywh postaci. Pokonanie ich na Piekle zapewnia potężne i unikalne talizmany.

- Nowe bazowe itemy. 6 poziomów itemów
Median XL oferuje dużo nowych itemów o różnych poziomach. Statystyki przedmiotów zostały od nowa zbalansowane i teraz mamy 6 poziomów itemów. Wyższy poziom - lepsza jakość itemu. Krąża pogłoski o itemach zwanych ''Sacred'', które są ponoć potężniejsze niż reszta...

- Nowe gemy i runy, stare ulepszone
Więcej gemów oraz run, stare zostały ulepszone. Spora (lecz losowa) ilość slotów w itemie oferuje potężne możliwości do polepszania itemów.

- Polepszone magiczne oraz rzadkie itemy
Wiecej affixów, wliczając procentowe bonusy do atrybutów. Stare affixy zostały polepszone. Rzeczy rzadkie zostały znacznie ulepszone.

- Duży asortyment itemów uniktaowych i z zestawów
Median Xl oferuje 475 nowych unikatów i 28 nowych zestawów. Duża część nowych unikatów oraz zestawów może wypaść tylko w specjalnych i trudnych regionach.

- Duży asortyment nowych słów runicznych
310 nowych słów runicznych. Każde słowo runiczne wymaga tylko jednej runy. Dla Twojej wygody inne wolne sloty wypełniasz klejnotami.

- Nowe recepty w kostce horadrimów
Median XL oferuje dużo nowych i potężnych recept wliczając rewolucyjny crafting system.

- Specjalne itemy (Honorific)
Stwórz czysty item i ulepsz go według własnych upodobań. Zawsze chciałeś stworzyć swoje własne unikaty? Teraz możesz.

- Specjalne wyzwania dla profesjonalnych graczy
Przejście gry to tylko połowa zabawy! Odkryj sekrety w grze by zdobyć specjalne nagrody.

- Zbalansowany od nowa system dropu, by dobre itemy wypadały częściej
Teraz możesz znaleźć Zoda.

- I dużo, dużo więcej...

Uff... to tyle. Nie tłumaczyłem wszystkiego dosłownie, bo jeśli chodzi o d2 to tak się nie da - często improwizowałem własnymi słowami, aczkolwiek wszystko jest zgodne z prawdą. Jak widać mod jest naprawdę potężny i warty spróbowania (a zapewniam że jak się spróbuje to trudno się oderwać).

Teraz taka moja ocena i dokładny opis:

POSTACIE:

Tych mamy 7, brak nowych, lecz każdy z nich ma inny opis, całkiem nowe skille i może używać różnych broni. Skille są ciekawe i dość dobrze zbalansowane, praktycznie każdy może być przydatny - wszystko zależy od preferencji, nie ma czegoś takiego że 1 skill u góry w drzewku - syf. A jak jest to rzadko. Należy wspomnieć o ogromnej (wg mnie) zalecie - ENERGIA ZWIĘKSZA MOC SKILLI. Nie wszystkich, lecz większości. Taka czarodziejka, która ma np 300 energii, ma zwiększony dmg skilli o około 80-100%. Różnorodność skill powoduje naprawdę dużo buildów i taktyk. Necromanta może przywoływać istoty, być kusznikiem, walczyć wręcz lub przywoływać totemy do atakowania przeciwników lub wzmacniania swoich wojsk i siebie. Na poziom dostajemy 1pkt do skilli i 5pkt statystyk czyli standard.

ITEMY:

Tutaj mod ma się czym pochwalić - wiele wiele i jeszcze raz wiele nowych itemów do znalezienia. Nowe kamyki, bardzo dużo nowych run, masa unikatów i zestawów. Wszystkie zestawy wypadają jedynie w specjalnych regionach na najtrudniejszym poziomie trudności, natomiast unikaty można znaleźć wszędzie - lecz te lepsze tylko tam gdzie zestawy. Doszły tzw ''Mystcal Orbs'' które ulepszają item. Np mamy orba, który daje 5% Odp na ogień, więc wkładamy go do kostki razem z itemem, transmutujemy i mamy ten bonus w itemie. Należy wspomnieć, że zwiększa to tym samym wymagany lvl itemu o 2, więc nie możemy pakować ich w nieskończoność ;p Również 1 typ orba może być transmutowany z jednym itemem tylko 15 razy. Orbów jest bardzo wiele, do kupienia około 40-50 + te które można tylko znaleźć, ich jest z 5-10 z tego co wiem. Każdy daje inny bonus. Doszły również ''Shrines'' które losowo zmieniają statystki itemów, losowość zależy od itemu i danego Shrine. Oczywiście nowe unikaty i zestawy są dużo lepsze niż w podstawce. Wszystkie stare zestawy zostały usunięte.

OGÓLNIE:

Mod daje dużo frajdy jeśli ktoś uwielbia d2 i nie boi się zmian ;). Poziom trudności jest dość wysoki w stosunku do podstawki. O ile zwykłe przejście gry nie sprawia bardzo dużych problemów, to uberquesty i różne specjalne wyzwania są piekielnie trudne i naprawdę trzeba włożyć sporo serca ( i skilla :D) żeby przejść te najtrudniejsze. Oczywiście mówię o poziomie trudności hell. Nowe skille postaci jak już mówiłem odświeżają całkowicie grę i dodają masę taktyk. Nowe potwory są również bardzo dobre, wymagające i dość ''inteligentne''. Np Diablo ma 10-15% Hp, to ucieka po całym sanktuarium żeby nie paść ;p Również potwory otaczają, atakują w grupach, niewidzialne się chowają i atakują wtedy jak mają dużą szansę na zabicie gracza, ogólnie sprawiają dobre wrażenie. A teraz to co troszkę denerwuje: Skrytka duża, lecz bez stron - mamy tylko jedną stronę, wiec to spore ograniczenie dla kolekcjonerów, + fakt że Median XL dodaje naprawdę dużo itemów... inna wada to brak dodatkowych statystyk postaci. Chodzi o to, że otwierając główne statystyki postaci nie ma stron gdzie można zobaczyć np całkowitą odp postaci na ogień, zimno, lub całkowity bonus na magic find. Inna wada - lecz maksymalnie subiektywna - niektóre buildy postaci są po prostu nudne. Może to tylko mój wymysł, bo już tyle gram w d2 itp, ale tak to odczuwam. Np sorc na fire/cold jest dużo ciekawsza niż poison/lightning lub melee, ale to już tylko moja opinia, każdy lubi co innego ;) Większych bugów nie znalazłem. Jedynie co to wkurzają najemnicy - Gdy zmienimy/damy im jakiś item, zmniejszają im się obrażenia 3-4krotnie i trzeba restartować grę... jak zginą i ich wskrzesimy bez restartu gry - to samo, dmg dużo mniejszy. Ale nie wiem czy to bug, raczej dodatkowe utrudnienie, żeby najemnik nie padał lub żeby nosił te same itemy ;) Inny bug, lecz mini i rzadki - są potwory które teleportują postać gracza jeśli ją trafią... no właśnie - wiele razy zdarzało się, że tpneły mnie w jakiś trap, np między ściana a niezniszczalnym dzbankiem/czymś innym i jedyną możliwością by to odkręcić był restart gry. Wiem że dużo rzeczy pominąłem, ale to nieważne, jak kogoś mod zainteresuje - zagra i sam zobaczy jak to jest grać w diablo 2.5 ;))

OCENA: 9.5/10

To tyle, rozpisałem się jak nigdy, ale w tego moda po prostu trzeba zagrać. Jest to mój ulubiony mod, razem z Alchemiciem, WYE, Back to Hellfire oraz Valhalla. Poniżej link do downloadu najnowszej wersji Mediana XL.

DOWNLOAD: Link



Autorem tekstu jest Miki.


Motto:
Spoiler:

Grupa

Alchemic