Post 7 lut 2017, o 15:17

2015r. Pole Uprawne

Tak sobie pomyślałem, że inwestycja w pole uprawne jaką dokonałem w 2015 roku była strzałem w dziesiątkę, bynajmniej dla mojego zdrowia (połamałem się na kregosłupie w 2 miejscach przez wypadek w zeszłym roku)
Dziś nie mogę już tak szarżować z pracami, chociaż mam wrażenie, że jestem całkowicie zdrowy

W pole uprawne poszło sporo pieniędzy (8352 zł łączna suma z 2 lat) ale nie żałuję, bo zyskam cenne owoce, nacieszę oczy i śmiało mogę stwierdzić że to moje nowe hobby
Tu przyciąć, tam listki przeczesać, zmienić układ rozrostu itd.
Teraz co roku tylko pozostaje jeden koszt - na nawozy na cały rok to jakieś 150zł

2013 rok
Obrazek
2015 rok
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Rejestr Pola Uprawnego z 2015r:

Utworzenie Pola Uprawnego (Kwiecień 2015r.)

Długość Poletka 15m Szerokość Poletka 7m

RODZAJE KRZEWÓW
- 3 letnia borówka wysoka CHANDLER (14 sztuk)
- 3 letnia borówka wysoka DUKE (7 sztuk)
- 3 letnia borówka wysoka BLUECROP (7 sztuk)
- Jeżyna REUBEN (14 sztuk)
- 3 letni limitowany winogron SEIVAL (4 sztuki)
- 3 letni limitowany winogron ALWOD (4 sztuki)
- 3 letni limitowany winogron FREDONIA (4 sztuki)
- 2 letni winogron RELIANCE (4 sztuki)
- Truskawka pnąca/zwisająca całoroczna ALBNION (10 sztuk)
- Truskawka pnąca/zwisająca całoroczna ANDREAS (10 sztuk)
- Truskawka pnąca/zwisająca całoroczna PORTOLA (10 sztuk)
- Truskawka ELSANTA (10 sztuk)
- Truskawka DUKAT (10 sztuk)
- Truskawka HONEOYE (10 sztuk)
- Truskawka KORONA (10 sztuk)
- Truskawka POLKA (10 sztuk)

OBSADA BORÓWEK
Likwidacja zniszczonej gleby po Synkrecie (ciężkie metale, ołów, benzyna, ropa, szkło, kamienie i gruz) 45 ton ziemi wywiezione i zakupione 45 ton ziemi leśnej piaszczystej pod uprawę borówki wysokiej.
Obsada borówek to łącznie 2 rzędy po 14 sztuk/rząd – odległość 100cm, odległość międzyrzędzia -150cm, zakwaszenie gleby pod ph 3.5, siarką 70gram na m/2 (powierzchnia), w tym bezpośrednio pod krzew - wymiana piasku leśnego wgłąb gleby 50cm na 50cm – 2 rzędy to 500 kg torfu ph 3.5, obsypka dna korą sosny zebraną ręcznie z lasu, każda roślina szczepiona mikoryzą żywej grzybni

OBSADA JEŻYN
Likwidacja zniszczonej gleby po Synkrecie (ciężkie metale, ołów, benzyna, ropa, szkło, kamienie i gruz) 15 ton ziemi wywiezione i zakupione 15 ton czarnej żyznej ziemi z obornikiem pod uprawę jeżyn.
Obsada jeżyn to łącznie 2 rzędy po 7 sztuk/rząd – odległość 100cm, odległość międzyrzędzia -150cm, gleba już gotowa z obornikiem, ph 5.5, w tym bezpośrednio pod krzew – dosypka torfu ph 5.5, każda roślina szczepiona mikoryzą żywej grzybni

OBSADA WINOROŚLI
Likwidacja zniszczonej gleby po Synkrecie (ciężkie metale, ołów, benzyna, ropa, szkło, kamienie i gruz) 15 ton ziemi wywiezione i zakupione 15 ton czarnej żyznej ziemi z obornikiem pod uprawę winogronu.
Obsada winorośli to łącznie 2 rzędy po 8 sztuk/rząd – odległość 75cm, odległosć międzyrzędzia -150cm, gleba już gotowa z obornikiem, ph 5.5, w tym bezpośrednio pod krzew – dosypka torfu ph 5.5, każdy dołek wapnowany po 50 gram w celu całkowitego odkwaszenia gleby
Z braku mikoryzy pod winorośl – nie były zaszczepione

OBSADA TRUSKAWEK
8 gatunków truskawek obsadzone do 100 centymetrowych skrzyń balkonowych – 2 rządki po 8 sztuk donic (łącznie 16 skrzyń). Dno Skrzyń – to drenaż cegielniany, 80% gleby to czysty torf ph 5.5, obsypka powierzchni 20% żyzną czarną ziemią. Skrzynie zintegrowane z podlewaniem żyłkowym – na 5 roślin w 1 donicy są 4 wężyki kroplujące emitujące 1 litr wody/h
Cały system do podlewania ma 64 wężyki (zamówione dokładnie na zasilenie wodą 16 skrzyń)

KOSZTA INWESTYCJI
Najwięcej pieniędzy poszło na wymianę gruntu. 75 ton ziemi wywiezione, 75 ton ziemi kupione. Gdybym start miał bez wymiany gruntu – cała moja inwestycja poletka skończyłaby się na połowie całkowitego podsumowania kosztów

Całkowite koszta likwidacji i zakupu nowej gleby = 2900 zł
- Roboczogodzina wynajmu koparkoładowarki, kopanie do 40 cm wgłąb gleby (6 godzin)
- 6 kursów ciężarowym (wywózka starej gleby)
- 6 kursów ciężarowym (zakup 45 ton leśnej piaszczystej gleby i 30 ton czarnej żyznej gleby z obornikiem) = 75 ton nowej ziemi

KOSZTA CAŁKOWITE
1. Gleba = 2900 zł
2. Rośliny borówka = 412 zł
3. Rośliny jeżyna = 249 zł
4. Rośliny winogron = 348 zł
5. Rośliny Truskawka = 105 zł
6. Siarka = 11 zł
7. Wapno = 11 zł
8. 500 kg torfu ph 3.5 plus transport = 430 zł`
9. 240 litrów torfu ph 5.5 plus transport = 72 zł
10. Agrotkanina + 200 szpil = 254 zł
11. Skrzynie balkonowe = 183 zł
12. Mikoryza = 89 zł
13. Obrzeża betonowe = 345 zł
14. Węże zwyczajne, złączki = 90 zł
15. System nawadniania BUTIMEX = 294 zł

Edit: (Wrzesień)
16. System nawadniania (zakup na metry, rury, złączki – realizacja w oparciu na istniejący gotowy system, 3-krotnie większy od podstawowego BUTIMEX i 3-krotnych mniejszych kosztach inwestycji) = 348 zł

TOTAL: 6141 zł

**************************************

OD 4-5 roku krzewy powinny wydać plony (ilość owoców w kg)
Borówka 5-8 kg/krzew (optymalnie 228 kg z 2 rzędów)
Jeżyna 6-8 kg/krzew (optymalnie 112 kg z 2 rzędów)
Winogron/Truskawka – brak danych

Możliwość przerobu owoców na wina – tyczy się to wszystkich owoców jeżyny, borówki oraz winorośli.
Truskawki – uprawa w gruncie czy w donicach – jest na okres maksymalnie do 4 lat – potem nie daje już dużych owoców, plenność spada - WYMAGA wymiany sadzonek co 4 lata

System kroplujący da oszczędność czasu/wody i pełniejsze obfitsze nawodnienie każdej rośliny
Możliwość automatyzacji względem samoczynnego podlewania poprzez sterownik

UWAGI I ROKOWANIA:
1. We wrześniu 2015 dokupić system kropl. do wszystkich krzewów (kupić wszystko na metry, wyliczyć złączki trójniki i redukcje i samemu zrobić hiperłącza do głównego systemu BUTIMEX, nie przepłacać na gotowych)
2. Od roku 2016 ustalić formy winogrona, zakupić wszelkie nawozy oraz słupki do winogron
Lauviach Zantenstaken
PORADNIK NEW NIGHTMARE WERSJA OSTATECZNA https://drive.google.com/file/d/0B0WQLXFlKdmvOVViRWFkYnNlQmc/view